+421903719962

Vitalita a športovanie v každom veku

Prianím snáď každého človeka je byť vitálny a zdravý v každom veku.

Šport v zdravej miere a úmerne veku jednoznačne pomáha udržať a upevniť si zdravie, vitalitu a kondíciu v každom veku, od detstva až do neskorej staroby. Šport, pravidelná fyzická aktivita, má veľa priaznivých vplyvov na zdravie, vitalitu, celkovú fyzickú, ale aj psychickú pohodu.

Platí, že aj človek, ktorý nie je celkom zdravý, môže správnym športovaním zlepšiť svoj zdravotný stav.
Pri niektorých zdravotných problémoch, ako napr. vysoký tlak, cukrovka, ochorenia pohybového aparátu, je vhodné poradiť sa s lekárom, alebo iným odborníkom. Nešportovať, zanedbávať fyzickú aktivitu, hýbať sa minimálne, znamená skôr, či neskôr mať fyzické zdravotné ťažkosti a často aj dosť zníženú psychickú výkonnosť a odolnosť.

Pravidelné cvičenie znižuje krvný tlak, hladinu tukov v krvi, zlepšuje citlivosť buniek na inzulín. Poznám niekoľko ľudí, ktorí už mali vykázanú cukrovku ( 2.typu) a keď zaradili do života aktívny a pravidelný pohyb a šport, zbavili sa cukrovky.
Pri nedostatku pravidelného cvičenia narastá množstvo brušného a medziorgánového tuku, ktorý je podstatne nebezpečnejší, ako ten viditeľný, podkožný. Zvyšuje sa tým riziko cukrovky, srdcovo-cievnych a iných ochorení.

Treba si uvedomiť aj jednu dôležitú vec: šport znamená väčší výdaj energie, z čoho vyplýva potreba zvýšeného prísunu výživných látok – hlavne bielkovín, vitamínov, minerálov, stopových prvkov atď.

Je vedecky preukázané, že bežnou stravou nie sme schopní zabezpečiť nášmu telu potrebné množstvo výživných látok ani v bežnom živote, nehovoriac pri športovaní. Obsah výživných látok v pôde – a teda celého radu potravín ( ovocie, zelenina, ale aj mäso, obilniny atď.) klesol od 60-tych rokov minulého storočia o neuveriteľných 40 – 60 – 80 % a trend je naďalej klesajúci !

Potrebné je užívať prírodné výživové doplnky.
Inak bude naše telo v stálom strese, čím sa budú tvoriť v nadmernom množstve voľné radikály a namiesto zlepšovania zdravia, vitality a kondície dosiahneme presný opak. Poškodí a oslabí sa nielen imunita, ale trpieť budú aj svaly, šľachy, kĺby, kosti ( natiahnutia, natrhnutia, únavové zlomeniny, chrupavky…).
A namiesto pocitov šťastia a dobrej nálady ( pri športe sa vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia) bude kvalitatívne podvýživený organizmus podráždený.
Pri športovaní treba dbať na 4 dôležité fázy:
1. zahriatie a rozcvičenie organizmu, svalov – malo by trvať aspoň 10 – 15 minút.
2. samotné cvičenie dostatočnej intenzity ( spotiť sa ) by malo trvať aspoň 30 minút.

Pretože až po minimálne 20 až 30 minútach začne telo spaľovať tuky, posilňovať rast a výdrž svalov. Dbať treba a na správne dýchanie ( body 1, 2. 3 ).
3. strečing – uvoľnenie po cvičení. Tiež by malo trvať aspoň 10 – 15 minút
4. následná regenerácia, správna strava, dostatočný spánok

Zdravie, športová výkonnosť, kondícia a vitalita súvisí s tým, v akom stave sú naše bunky, ako sú vyživené, akú majú energiu a aký je ich imunitný systém.
Keď sú v poriadku bunky, sú v poriadku aj tkanivá, orgány a celý organizmus viď článok „1 – ZDRAVIE V KAŽDOM VEKU“.

Pravidelné cvičenie zväčšuje odolnosť organizmu, pozitívne vplýva na imunitu, aj pohybový aparát, telo má viac energie, celkovo je lepšia a tvorivejšia myseľ a psychická pohoda.
Človek aj vo vyššom veku lepšie zvláda fyzickú aj psychickú záťaž, ľahšie odoláva stresu a odďaľuje prejavy chorôb typických pre pokročilú starobu.

Pravidelným športovaním nehrozí nadváha, obezita a civilizačné ochorenia, ktoré z nej vyplývajú, znižuje sa hladina cholesterolu.
Svaly spaľujú glukózu, zvyšuje sa citlivosť buniek na inzulín, čo má význam v prevencii cukrovky.

Začať s pohybovými aktivitami treba už v predškolskom veku. Vtedy dieťa napodobňuje svoje vzory. Deti až do puberty často vystriedajú viacero športov, hľadajú pre seba ten, ktorý ich najviac baví.
Pokiaľ sa niekto „prešportoval“ až do seniorského veku, vo väčšine prípadov bez problémov pokračuje so športom ďalej.

Pohyb a šport v seniorskom veku ( 60+) je dôležitejší, ako dovtedy. Športovaním môžu byť seniori v dobrej kondícii, vitálni, zdraví a žiť kvalitný život, mať výkonný mozog, zdravý spánok potrebný na regeneráciu.
Aj v seniorskom veku je možné budovať svalstvo, ktoré inak začína chradnúť už od 40. roku života.

Senior potrebuje viac počúvať svoje telo, dlhší čas na regeneráciu, správne sa stravovať a dopĺňať potrebné výživné látky prírodnými výživovými doplnkami. Takýto senior môže mať svoj organizmus, zdravie, svalstvo, fyzickú aj psychickú výkonnosť lepšiu, ako štyridsiatnik, ktorý nešportuje a nestará sa o svoje zdravie. Hovorím a píšem to z vlastnej skúsenosti mojej, aj mojej manželky. Od mladosti športujeme a už viac, ako 25 rokov užívame prírodné výživové doplnky. Vždy sme hľadali najvyššiu možnú kvalitu. Mali sme šťastie, že sme sa stretli s firmou Forever Living Products, ktorá ponúka komplexný program podpory zdravia ( aj krásy) prírodnými výživovými doplnkami. Je TOP firmou už viac, ako 45 rokov.

Vo videu sa dozviete, ktoré produkty Foreveru môžu pomôcť zlepšiť váš život.